David Popovici, medalie de argint la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt de la Melbourne, la proba de 200 metri liber

David Popovici a cucerit o nouă medalie la nivel mondial, de această dată argintul în proba de 200 m liber, la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt (25 m) pentru seniori (13-18 decembrie 2022) de la Melbourne (Australia).

În finala probei de 200 m liber, David Popovici a luat startul pe culoarul al șaptelea și a reușit al doilea timp – 1.48:79. Românul se calificare în finală cu al șaselea timp.

Medalia de aur a fost câștigată de Sunwoo Hwang (Coreea de Sud) – 1:39.72 min. (nou record al competiției), în timp ce al treilea s-a clasat britanicul Tem Dean – 1:40.86 min.