CSM Baia Mare e campioana României la rugby. Băimărenii au câștigat SuperLiga, într-o finală cu CSA Steaua, scor 11-3

CSM Baia Mare a câștigat finala sezonului 2020-2021 din SuperLiga națională de rugby contra CSA Steaua București, scor 11-3, disputată pe Stadionul Arcul de Triumf.

CSA Steaua București a început bine partida și a deschis scorul printr-o lovitură de pedeapsă, însă băimărenii au revenit imediat pe tabelă și au stabilit scorul pauzei, 11-3, printr-un eseu netranformat și 2 lovituri de pedeaspă.

În repriza a doua, pe un teren greu și pe o ploaie torențială, scorul a rămas neschimbat și Baia Mare a câștigat pentru a treia oară consecutiv SuperLiga de rugby.

În partida pentru medalia de bronz, Dinamo București a învins pe SCM Timișoara Saracens, scor 16-11, deși a fost condusă la pauză cu 6-11.

Cele două finale de astăzi s-au desfășurat pe Stadionul Arcul de Triumf, primele meciuri din întrecerea internă pe noua arenă.