Debut de vis pentru România la EURO 2024: victorie cu 3-0 împotriva Ucrainei, în fața a 30.000 de spectatori români

România a câștigat categoric meciul de debut de la EURO 2024, cu Ucraina, scor 3-0, pe Allianz Arena din Munchen, în fața a peste 30.000 de spectatori români prezenți în tribune.

“Tricolorii” au marcat prin Stanciu, R. Marin și Drăguș și au bifat prima victorie după 24 de ani la un turneu final de Campionat European.

Stanciu a deschis scorul cu un șut de generic din afara careului, direct în vinclu, în minutul 29. A urmat torpila lui Răzvan Marin, în a doua repriză, iar Drăguș a finalizat simplu pentru a stabili scorul final, în minutul 57.

Este cea mai categorică victorie obținută de România la un EURO. Singura victorie a României la un Campionat European a fost în 2000, celebrul3-2 cu Anglia.

Pentru Edi Iordănescu și jucătorii săi urmează partida cu Belgia, pe 22 iunie și cea cu Slovacia, de pe 26 iunie.