Dublul Niculescu/Olaru ratează calificarea mai departe la Toyko 2020

Monica Niculescu și Raluca Olaru au ratat calificarea în turul următor la Tokyo 2020, ele fiind învinse de australiencele Stosur/Perez, scor 7-6 (3), 7-5.

Româncele au condus cu 5-1 în primul set, însă perechea australiană a reușit să revină spectaculos și a câștigat în tie-break, la 3. De notat e faptul că perechea noastră a ratat 7 mingi de set.

În setul 2, australiencele au condus meciul, dar Niculescu și Olaru au reușit să mai revină o dată în meci, egalând pe tabelă la 4. În sfârșit, perechea Stosur/Perez a mai reușit un break și a câștigat setul.

România rămâne fără sportivi în probele de tenis, după ce Mihaela Buzărnescu a fost eliminată în această dimineață de Marketa Vondrousova, în două seturi, 6-1, 6-2.