Simona Halep – Aliaksandra Sasnovich, 7-5, 6-2. Debut în forță pentru Halep la Linz

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Linz, după ce a învins-o, în 2 seturi, pe Aliaksandra Sasnovich, scor 7-5, 6-2.

Halep, ajunsă pe locul 30 WTA, a început ideal partida și s-a desprins imediat la 4-0 în primul set, însă jucătoarea din Belarus a revenit formidabil și a reușit, de asemenea ,o serie de 4 game-uri consecutive, egalând scorul. În cele din urmă, românca a reușit încă un break și și-a adjudecat setul la 5.

În setul doi, Simona Halep a jucat foarte precis, s-a desprins la 3-0 și a reușit să încheie partida după o oră și 40 de minute de joc.

În turul următor, Halep va da piept cu Jasmine Paolini, care a trecut de Saisai Zheng, scor 6-1, 2-6, 6-4.

Acesta va fi al doilea meci între Halep și italiancă. Cele două s-au mai întâlnit în 2020, la Roma, când Halep s-a impus cu 6-3, 6-4.