SEPSI învinge LJUBLJANA, scor 3-1, în preliminariile Conference League

Sepsi Sf. Gheorghe a învins-o, joi, pe Olimpija Ljubljana, în turul 2 preliminar al Conference League.

La pauza dintre partide, pe tabela noului stadion din Sfântu Gheorghe, scorul era 1-1, primul gol fiind înscris de sloveni în minutul 4, iar egalarea a venit din partea elevilor lui Cristiano Bergodi în minutul 48.

Meciul a fost transmis pe canalul de YouTube al formației covăsnene în limba maghiară, după ce partida nu a fost transmisă la TV de niciun post din România.

Nicolae Păun i-a dus pe covăsneni în avantaj, după ce în minutul 84, cu o lovitură de cap, în urma unui corner plasat direct în poartă.

Olimpija Ljubljana a încercat să recupereze pe final, dar Sepsi s-a apărat în terenul său și nu le-a oferit șanse slovenilor.

Sepsi nu s-a mulțumit cu două goluri, ba chiar a dus scorul la 3-1, prin autogolul lui Karamatic, din mintul 90+3.

Viktor Orban, prim-ministrul Ungariei, a fost invitatul de marcă de la duelul din Conference League dintre Sepsi și Olimpija Ljubljana.