România, învinsă categoric de Danemarca la Campionatul Mondial de handbal feminin

România a fost învinsă categoric de Danemarca, cu scorul de 39-23 (21-10) în ultimul meci din grupa E de la Campionatul Mondial de handbal feminin.

Fără Cristina Neagu, în continuare accidentată, “tricolorele” au rezistat doar un sfert de oră în fața danezelor. Ulterior, fetele noastre au primit 4 goluri la rând pe greşeli în jocul 7-6 (fără portar), în timp ce pe faza ofensivă au reușit foarte rar să găsească drumul spre poartă.

Jucătoarele noastre au ratat 4 aruncări de la 7 metri de-a lungul partidei, dar şi alte situaţii clare, de pe pivot sau extremă.

Debutanta Diana Lixăndroiu (18 ani) a fost cea mai bună marcatoare a României, cu 5 goluri.

Pentru România au mai înscris Lorena Ostase – 3 goluri, Sonia Seraficeanu – 3, Crina Pintea – 3, Alexandra Dindiligan – 2, Eliza Buceschi – 2, Alexandra Badea – 2, Andreea Popa – 2 și Alicia Gogîrlă – 1.

Diana Ciucă a apărat 5 aruncări (23%), Yuliya Dumanska a avut 4 intervenţii (31%), iar Daciana Hosu 5 (33%).

Golurile Danemarcei au fost înscrise de Kristina Jorgensen 10, Trine Oestergaard Jensen (CSM Bucureşti) 5, Anne Mette Hansen 4, Emma Cecilie Uhrskov Friis 4, Emma Cecilie Uhrskov Friis 3, Rikke Iversen 3, Louise Katharina Burgaard 2, Helena Elver Hagesoe 2, Andrea Ulrikka Aagot Hansen 2, Julie Mathiesen Scaglione 2, Line Haugsted 1 și Kathrine Brothmann Heindahl 1.

În cealaltă partidă a grupei, Serbia a învins Chile cu 30-16.

Danemarca a câştigat grupa cu 6 puncte, fiind urmată de România – 4 puncte, Serbia – 2 puncte și Chile – 0 puncte. România va intra în Grupa principală 3 cu 2 puncte.

Danemarca şi Germania început cu câte 4 puncte, Polonia cu 2 puncte, iar Japonia şi Serbia de la zero. Primele două clasate se califică în sferturile de finală.

România va juca primul meci contra Germaniei, pe 7 decembrie, la Herning (19:00).