Dinamo a retrogradat pentru prima dată în istorie. “Câinii” au reușit doar un egal cu U Cluj în returul barajului

Dinamo a retrogradat în Liga 2 pentru prima dată în istorie, după ce nu a reușit să treacă de U Cluj, în barajul de promovare/retrogradare.

În tur scorul a fost 2-0 pentru ardeleni, iar astăzi, în ultima partidă pe stadionul din Ștefan cel Mare, rezultatul a fost 1-1. Astfel, scorul la general a fost de 3-1 pentru U Cluj, care câștigă barajul.

Echipa antrenată de Erik Lincar au deschis scorul și în retur, printr-o super reușită a lui Dragoș Tescan, de la mare distanță.

Dinamo a restabilit egalitatea câteva minute mai târziu, prin Vlad Moraru, dar nu a avut forța să mai înscrie încă două goluri, care ar fi împins meciul în prelungiri.

Universitatea Cluj promovează în Liga 1 după o pauză de 7 ani.

În celălalt meci de baraj, Chindia Târgoviște a trecut de Concordia Chiajna la loviturile de departajare și se menține pentru încă un an în Liga 1.