Andreas Hniatuc, psiholog sportiv, participă la campania noastră Sport Total FM, „De ce nu fac românii sport?”, din cadrul emisiunii Fluier Final, cu Narcis Drejan.
”Sunt foarte multe componente în dezinteresul românilor pentru sport, dacă mă întrebați dintr-o perspectivă strict educațională, culturară și psihologică, v-aș spune că românii nu au cultura sportivă adecvată, iar asta pornește de la vârste fragede, când sportul este văzut în primul rând ca o măsură de validare și gratificare prin diplome și medalii. La vârste la care copilul nu are un bagaj tehnic corect, o pregătire fizică adecvată, părintele pune presiune pe partea asta de obținere a rezultatelor, ceea ce e o mare greșeală. În societățile civizliate, dezvoltate, în primii ani de sport rezultatele nu contează. La noi se fac rivalități stabilite de antrenori cu componenții altor cluburi, rivalități care nu duc nicăieri.
”Sportul nu înseamnă medalii”
Sportul nu înseamnă medalii, înseamnă sănătate, mișcare, educație, valori sănătoase, iar apoi dacă putem face performanță, e minunat. Dacă în România se pune accent pe diplome și medalii ca metodă de validare, atunci când copilul nu are rezultate, renunță, nu mai găsește rostul nei activități fizice. De multe ori părintele pune presiune: ”Hai că nu poți face performanță, du-te la școală. Prea multe sacrificii faci cu sportul”. Fiecare părinte se consideră un vizonar, știe că al lui va fi noul Messi, Cristina Neagu, Simona Halep și știe și ce trebuie ca să ajungi în elită. Sportul trebuie practicat pentru beneficiile colaterale. De aceea nu mai avem sport de masă, sport școlar, sport de agrement, cum este în Occident.
”Părinții vor să iasă în evidență prin rezultatele copiilor”
Cei mai mulți părinți sunt de vârsta noastră, 40-50 de ani, nu au avut multe lucruri și vor să iasă în evidență prin rezultatele copiilor, ceea ce nu este corect. Și când nu au rezultate, cei mai mulți îi îndeamnă să renunțe. De parcă este mai ușor la școală, sau mai târziu, la muncă. Ce face, nu mai muncește?
Singura soluție este educația, o educație sportivă corectă. Un părinte trebuie să fie un exemplu pentru propriul copil, nu poți să îi zici să citească o carte și el să nu citească nimic. Din păcate asta se întâmplă rar”.
- CAMPANIE / AUDIO | Mihai Covaliu la Fluier Final: “Nu toți copiii pot ajunge campioni, dar pot fi mai sănătoși, pot avea o educație mai bună prin sport.”
- CAMPANIE / AUDIO – Vasile Stângă la Execuții Matinale: “Nu mai există pasiunea pentru sport în rândul copiilor, din păcate.”
- CAMPANIE / AUDIO – Gabriela Szabo pentru Fluier Final: “Cred că fiecare primar din țara asta ar trebui să privească spre infrastructura sportivă, nu spre zona politică.”
- CAMPANIE / AUDIO – “De ce nu fac romanii sport?” Dr. Șerban Damian ne explică la Fluier Final”
- CAMPANIE / AUDIO – Ana Maria Necoară în campania “De ce nu fac românii sport”:Alexandru Matei “Suntem deficitari în primul rând la infrastructura sportivă”
- CAMPANIE / AUDIO – Corina Ungureanu pentru campania “De ce nu fac românii sport”: “Pentru performanță ai nevoie de bani mulți, de investiții, de oameni foarte bine pregătiți.”
- CAMPANIE / AUDIO – Leonard Doroftei pentru campania “De ce nu fac românii sport”: “Ai nevoie de mișcare, ai nevoie pentru sănătate, pentru șansă în viață.”
- CAMPANIE / AUDIO Alexandru Matei, discurs-manifest în cadrul campaniei “De ce nu fac românii sport?”: “Nu există expunere la polo!”
- CAMPANIE / AUDIO – Paul Barta în campania Sport Total FM, “De ce nu fac românii sport?”: “Cel mai important lucru e partea financiară!”
- CAMPANIE / AUDIO – Camelia Potec pentru campania “De ce nu fa românii sport”: “Întotdeauna este loc de dezvoltare”
- CAMPANIE / AUDIO – Cătălin Burlacu pentru campania “De ce nu fac copii sport”: “Părinții trebuie să înțeleagă că sportul este un proces de durată”
- CAMPANIE / AUDIO – Elisabeta Lipă în campania “De ce nu fac românii sport”: “Sportul nu înseamnă performanță sau înaltă performanță, sport înseamnă mișcare!”
- CAMPANIE / AUDIO – Cristina Pîrv în campania “De ce nu fac românii sport”: “Școala e pe primul loc. Dar poate să fie și sportul.”
- CAMPANIE / AUDIO – Ionel Melenco și Cristian Popa în campania Sport Total FM, “De ce nu fac românii sport”: “Trăim vremuri care nu sunt tocmai curate sau calme.”
- CAMPANIE / AUDIO – Dr. Radu Țincu în campania “De ce nu fac românii sport”: “Absolut toate statisticile arată că suntem un popor sedentar.”
- CAMPANIE / AUDIO – Adrian Bumbescu în campania “De ce nu fac românii sport”: “De la școala generală ar trebui să existe obligatoriu două-trei ore de educație fizică pe săptămână, cu accent pe formarea unui profil sportiv.”
- CAMPANIE / AUDIO – Larisa Iordache în campania “De ce nu fac românii sport”: “Fiecare dintre noi trebuie să facă primul pas și să renunțe la acea zonă de relaxare pasivă, pentru că ne putem relaxa și făcând sport”
- CAMPANIE / AUDIO – Constantina Diță pentru campania “De ce nu fac românii sport”: “Îndemnul meu pentru părinți este să-și ducă copiii la sport”
- CAMPANIE / AUDIO – Costel Cernat pentru campania “De ce nu fac românii sport”: “Profesorii de sport trebuie stimulați — poate chiar financiar!”
- CAMPANIE / AUDIO – Carmen Tocală în campania “De ce nu fac românii sport”: “Problema este că cei care au cea mai mare nevoie nu îl practică, pentru că sportul devine un lux!”
- CAMPANIE / AUDIO – Ciprian Paraschiv în campania “De ce nu fac românii sport”: “România ocupă primul loc în Europa la obezitate.”
- CAMPANIE / AUDIO – Radu Voina în campania “De ce nu fac românii sport”: “Dinamo bagă o căldare de bani în echipa de străini și nu‑i interesează deloc ce se întâmplă cu viitorul, cu juniorii?”
- CAMPANIE / AUDIO – Narcisa Lecușanu în campania Sport Total FM, “De ce nu fac românii sport”: “Dacă ar fi să încurajez pe cineva să facă sport, chiar și către performanță, aș spune cu toată dragostea că drumul până la medalie este extraordinar!”
- CAMPANIE / AUDIO – Adin Cojocaru în campania “De ce nu fac românii sport”: “Ne-am depărtat de ceea ce era natural pentru copil: nevoia lui de a se juca.”
- CAMPANIE / AUDIO – Alin Petrache în campania “De ce nu fac românii sport”: “Trebuie să înțelegem că sportul este o formă de cultură, care trebuie susținută centralizat!”
- CAMPANIE / AUDIO – Florin Surugiu în campania “De ce nu fac românii sport”: “Cumva, statul, parlamentul, toate legile pe care trebuie să le dea ar trebui să încurajeze și să ajungă în școli, să promoveze sportul.”
- CAMPANIE / AUDIO – Eugen Neagoe în campania “De ce nu fac românii sport”: Dacă facem asta, părinții își vor duce copiii la sport”

