Universitatea Craiova se pregătește pentru un parcurs european plin de provocări, după ce tragerea la sorți de la Monte Carlo a stabilit adversarele din faza principală a Conference League. Printre numele grele cu care oltenii se vor confrunta cu AEK Atena, Mainz, Rapid Viena și Sparta Praga.
Aflată la prima apariție în această etapă a unei competiții europene, Universitatea va disputa meciuri pe teren propriu împotriva celor de la Sparta Praga, Mainz și FC Noah — campioana Armeniei. În deplasare, echipa va avea parte de dueluri dificile cu Rapid Viena, AEK Atena (unde evoluează românul Răzvan Marin) și Rakow Czestochowa, formație poloneză la care joacă fundașul Bogdan Racovițan.
Calendarul competiției include șase etape în faza grupelor, programate pentru 2 octombrie, 23 octombrie, 6 noiembrie, 27 noiembrie, 11 decembrie și 18 decembrie. Urmează apoi play-off-ul pentru accederea în optimile de finală, pe 19 și 26 februarie 2026, optimile pe 12 și 19 martie, sferturile pe 9 și 16 aprilie, semifinalele pe 30 aprilie și 7 mai, iar marea finală se va disputa pe 27 mai 2026, la Leipzig.
Pentru Craiova, această aventură europeană reprezintă o oportunitate de afirmare și un test de maturitate în fața unor adversari cu pedigree continental.