Unirea Slobozia a răsturnat scorul și a învins Metaloglobus București cu 2-1 într-un meci plin de emoții, disputat vineri seara pe terenul din Clinceni. Bucureștenii, nou-promovați în Superligă, au deschis scorul în minutul 17 printr-un autogol al lui Adnan Aganovic, după un corner executat periculos.
Gazdele au avut primele ocazii, dar portarul Denis Rusu a respins șuturile lui Ely Fernandes și Desley Ubbink încă din minutul 5. La capătul primei reprize, George Gavrilaș a salvat echipa sa de la un gol al lui Paul Antoche.
Revirimentul Unirii a venit în finalul partidei. Florin Purece a egalat din penalty în minutul 84, după o faultă a lui Cosmin Achim, iar apoi a devenit eroul zilei prin golul victoriei la ultimul chichitec, cu un șut precis de la marginea careului.