TURUL ROMÂNIEI | După peste 5 ore de cursă, câștigătorul etapei regină a fost Jakub Ortuba

Cea mai lungă etapă a ediției, etapa regină, cu 209 km de pedalat între Cristian și Curtea de Argeș, a avut astăzi Transfăgărășanul în meniul cicliștilor. Spectacolul a fost oferit de celebrul drum, de atacurile cicliștilor si dorința lor de a-și păstra poziția sau de a avansa în clasamentul general.
Ultima parte din cursă a fost dominată de evadarea formată din Cristian Răileanu (Echipa Națională a României), Mark Steward (Bolton Equities) și Jakub Ortuba (Epkov Kasper). Componentul Naționalei României a atacat din grupul din care făcea parte, însă a fost prins la scurt timp.
După peste 5 ore de cursă, câștigătorul etapei regină a fost Jakub Ortuba de la Elkov Kasper, urmat imediat de Mark Steward (Bolton Equities) și Cristian Răileanu.