Simona Halep ratează calificarea în semifinale la Madrid. Ons Jabeur a învins-o fără drept de apel, scor 6-3, 6-2

Simona Halep (21 WTA) a ratat calificarea în semifinalele turneului de la Madrid, fiind învinsă de Ons Jabeur (Tunisia, 10 WTA), scor 6-3, 6-2, după 1 oră și 9 minute de joc.

Deși românca a început meciul mai bine și a reușit prima break-ul, jucătoarea din Tunisia a revenit rapid și a închis primul set la 3.

În actul secund, echilibrul a fost rupt de tunisiancă, care s-a deprins la 3-2, după care nu a mai cedat niciun game până la finalul partidei. Setul 2 a fost marcat și de un moment tensionat, când Halep a ratat șansa rebreak-ului și a rupt racheta, fiind avertizată de arbitru.

Turneul de la Madrid este primul jucat de Halep după accidentare și, de asemenea, primul când este antrenată de legendarul Patrick Mouratoglou.