Simona Halep a pierdut categoric meciul cu Elena Svitolina din optimile de finală de la US Open

Simona Halep (13 WTA) a pierdut categoric meciul contra Elenei Svitolina din optimile de finală de la US Open, scor 6-3, 6-3, într-o oră și 17 minute de joc.

Deși românca a început mai bine meciul și a reușit prima break-ul, jucătoare din Ucraina a revenit imediat și s-a desprins pe tabelă, reușind să câștige primul set cu 6-3.

Numărul 5 WTA a continuat să joace precis și și-a adjucedat setul 2 cu același scor. Simona Halep a reușit să câștige doar 2 game-uri pe serviciul adversarei, în timp ce Svitolina a bifat 5 break-uri.

Totodată, Halep a avut de două ori mai multe greșeli neforșate, 12 la 6.

Simona Halep va încasa un cec în valoare de 265.000 de dolari. Cu această sumă, Halep ajunge la un total de 37.842.748 de dolari câștigați din premii în tenis.

În urma calificării în optimi, Simona Halep va primi 240 puncte WTA și va urca pe locul 11 în clasamentul mondial.