Kosovo – România 0-3 | Tricolorii câștigă primul meci din Liga Națiunilor, la debutul lui Mircea Lucescu

Echipa națională a României a învins Kosovo, scor 3-0, în primul meci din Liga Națiunilor, sezonul 2024/2025.

Mircea Lucescu a revenit la cârma naționalei după 38 de ani și i-a condus pe tricolori către o victorie răsunătoare.

Dennis Man a deschis scorul la Priștina în minutul 40, după o acțiune personală superbă. Extrema de la Parma a driblat elegant la marginea careului și a finalizat cu un șut la colțul lung.

Același Man a căzut în careu la scurt timp după pauză și a obținut penalty. La fel ca în meciul cu Slovacia, de la EURO, Răzvan Marin a luat mingea și a transformat cu încredere.

Al treilea gol al tricolorilor a fost înscris de Denis Drăguș în minutul 82, cu o reluare simplă din fața porții, după ce șutul lui Valentin Mihăilă a fost apărat de portarul kosovar.

S-a încheiat 3-0, iar trupa lui Mircea Lucescu este lider în grupa din Liga Națiunilor. Urmează duelul cu Lituania, de luni seară, de pe stadionul Steaua.