David Popovici a încheiat pe locul 4 proba de 200 metri liber, la Campionatele Europene în bazin scurt

David Popovici a ratat șansa de a cuceri o nouă medalie importantă. Campionul României s-a clasat pe locul 4 în finala probei de 200 metri liber, la Campionatele Europene în bazin scurt, de la Otopeni.

Popovici se calificase în finală cu cel mai bun timp din semifinale, 1 min 42 sec 04/100.

În ultimul act, misiunea n-a fost la fel de ușoară pentru sportivul de 18 ani. David Popovici a încheiat cursa pe poziția a 4-a, fiind cronometrat cu timpul de 1 min 41 sec 52/100.

Medalia de aur a fost câștigată de britanicul Matthew Richards, cu 1 min 41 sec 01/100.

Podiumul de la 200 metri liber a fost completat de britanicul James Guy, 1 min 41 sec 12/100, şi de lituanianul Danas Rapsys, 1 min 41 sec 15/100.

Vineri seară, Andrei Ungur a adus României prima medalie la Campionatele Europene în bazin scurt. Sportivul nostru a cucerit bronzul la proba de 100 metri spate.

[td_block_15 limit="9" custom_title="Articole Similare" f_header_font_size="15" f_header_font_weight="400" f_header_font_transform="uppercase"]