Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a decis suspendarea antrenorului Universității Cluj, Cristiano Bergodi, pentru o lună, și a jucătorului CFR Cluj, Andrei Cordea, pentru trei meciuri, în urma incidentelor petrecute la finalul derby‑ului din etapa a 26‑a a Superligii. Hotărârea, publicată miercuri seara pe site‑ul Ligii Profesioniste de Fotbal, include și penalități financiare: 10.000 de lei pentru Bergodi și 5.000 de lei pentru Cordea.
În aceeași ședință, cluburile au primit sancțiuni suplimentare: CFR Cluj a fost amendată cu 15.000 de lei, iar Universitatea Cluj cu 10.000 de lei, pentru comportamentul general al echipelor și al oficialilor.
Incidentul a avut loc pe 7 februarie, după victoria CFR‑ului cu 3–2. Vizibil iritat, Cristiano Bergodi a avut un conflict cu Andrei Cordea și Karlo Muhar, încercând să îi lovească, însă a fost oprit de staff și jucători. Arbitrul Rareș Vidican i‑a arătat cartonașul roșu, iar ulterior tehnicianul a explicat că reacția sa a fost provocată de injurii primite în timpul meciului.
Derby‑ul clujean a fost unul tensionat, iar sancțiunile dictate de Comisia de Disciplină reflectă gravitatea momentelor de la finalul partidei.

