Ciprian Paraschiv, președintele Comisiei pentru Tineret și Sport din Camera Deputaților, a avut o intervenție telefonică în cadrul emisiunii “Trafic Sport”, moderată de Horațiu Sima și Răzvan Toma în direct la Sport Total FM.
Fostul fotbalist și președinte de la Poli Iași a oferit ultimele detalii despre proiectele derulate în prezent:
“Noutăți sunt destule. Avem Legea 4 care a rămas să fie dezbătută în Comisie la Camera Deputaților după ce a trecut de Senat. Din păcate, se pare că a mai apărut o nouă Lege 4, depusă în ultima zi de sesiune parlamentară, pe 23 decembrie.
Am avut destule întâlniri cu reprezentanții forțelor de ordine. Au avut o influență foarte, foarte mare în redactarea unei legi paralele. În spatele ei se află deputatul și fostul ministru Ionuț Stroe. Vom vedea cum va evolua această lege.
Avem și Legea Novak. Pe 6 februarie urmează ca Curtea Constituțională a României să-și spună punctul de vedere. A fost trimisă de președintele României la CCR. M-a mirat acest lucru deoarece în spate există o hotărâre a Înaltei Curți de Casație și Justiție care certifică constituționalitatea ei. Dar președintele României are acest atribut.
Iar ultimul proiect legislativ, depus în urmă cu 1-2 zile, se referă la acele evenimente majore care ar trebui transmise liber pe TV către toată lumea. Aici am intervenit asupra unei hotărâri vechi de aproape 25 ani, în care se prevedeau doar 5 mari evenimente.
Primul nu avea legătură cu sportul, este vorba despre Festivalul George Enescu. Următoarele 4 evenimente erau Jocurile Olimpice de vară, Jocurile Olimpice de iarnă, Campionatul European și Campionatul Mondial de fotbal.
Din păcate, meciurile României de la Campionatul European de handbal masculin sunt transmise contra cost. Am adăugat în hotărâre și meciurile echipelor de handbal masculin și feminin de la Campionatele Europene și Mondiale. Am adăugat doar meciurile României, lăsând șansa acelui partener care a cumpărat drepturile TV să-și poată vinde restul meciurilor.”, a spus Ciprian Paraschiv, la Sport Total FM.

