AUDIO | Mircea Florian despre colaborarea muzicală la filmul Metronom: “Hai să încercăm să facem cu domnul Florian muzica pentru filmul ăsta!”

Mircea Florian a fost invitatul nostru în studio la Fluier Final cu Narcis Drejan și ne-a vorbit despre un volum de poezii, primul, cu numele Cântece care are lansarea pe 20 septembrie.

Despre colaborarea sa pentru filmul Metronom, Mircea Florian ne-a povestit: “Oameni care sunt atenți la ce se întâmplă în artele conexe au zis hai să încercăm să facem cu domnul Florian muzica pentru filmul ăsta. Am stat de vorbă, ne-am văzut în cadru, hai să zic așa, noficial, la un party și s-a legat. Am dat niște materiale și s-a hotărât că ar fi o treabă, dar așa s-a întâmplat la toate filmele. 

Începând cu Mircea Veroiu, din păcate el nu mai este printre noi, dar este în sufletele noastre, când am lucrat împreună la un film care se chema Mânia, și tot așa, a ascultat, i-a plăcut, ne-am cunoscut, am aprofundat, am încercat și eu să învăț ce-i cu regizorul Veroiu. Știam, de fapt, în mare parte, fiindcă el aparținea unei generații absolut senzaționale, care îl conținea și pe Pița, și mai târziu puțin pe Danieliuc, mă rog, o lume foarte mare și foarte valoroasă.

Și așa a început treaba cu filmele. Fiecare film cu istoria lui, adică istoria lui a colaborării noastre, și mi-e greu acum să le amintesc pe toate, că au fost foarte diferite, sigur, situațiile.”

Ascultă aici tot interviul:

- Advertisement -