Alexandru Matei, președintele Federației Române de Polo, a discutat cu noi la Trafic Sport, cu Horațiu Sima și Răzvan Toma.
„Tocmai am vorbit cu domnul ministru Bogdan Matei și am speranțe foarte mari, pentru că am primit bugetul necesar pentru a continua lucrările la Floreasca, la bazin, astfel încât să închidem acest subiect cât mai repede. Împreună cu Federația de Scrimă și Federația de Handbal, eu zic că în următoarele luni vom reabilita complet tot ceea ce înseamnă curtea, grădina, tot ce vedeți din stradă când treceți pe lângă bazin. Dânsul mi-a promis înainte de sărbători că se va întâmpla acest lucru, și iată că s-a și întâmplat. Îi mulțumesc pe această cale atât pentru inițiativă, cât și pentru tot ceea ce va câștiga sportul românesc. Pentru că sunt trei baze una lângă alta, care împreună formează un centru de excelență.”
Despre Cupa Mondială de Polo, Alex Matei explică: „Este o competiție foarte grea. Din ce punct de vedere? Este o premieră mondială și o premieră în istoria clubului să avem o competiție organizată de World Aquatics, cea mai importantă organizație de natație din lume, care are în subordine Jocurile Olimpice și Campionatele Mondiale.
Este o competiție la care trebuiau să participe 24 de echipe — de aceea spun că este un record. Au participat 23, pentru că Japonia s-a retras în ultimul moment din cauza contextului de război. Imaginați-vă că a fost un sistem nou, cu un index, nu au fost puncte la victorie, ci un index special, ceva foarte complicat, cu radicali și alte calcule. Nu ai cum să prezici cu cine vei continua competiția în fazele eliminatorii.
Noi ne-am jucat, am fost extraordinari și vreau să-i felicit pe băieți pentru că au dus fiecare meci cât de bine au putut, fără să stăm să facem calcule. Am pierdut un singur meci, dar iată că, și în contextul în care pierzi un singur meci din șapte, poți rata un obiectiv — poți să nu intri în primele două sau primele patru.
A fost greu, o competiție lungă, șapte zile, cu Paștele la mijloc. O competiție dificilă. Ce pot să spun este că am un singur regret, pe care îl au și băieții: meciul cu Malta. Dacă îl câștigam la șase goluri diferență sau mai mult, era posibil să evităm Muntenegru până în finală. Și nu i-am mai fi întâlnit în sferturile de finală.
Dar, încă o dată, știți cum e în sport. Puteam să câștigăm acel meci la șase goluri și am fi avut niște rezultate fenomenale. Franța, Germania, Georgia… Ok, am bătut Georgia la Campionatul European din ianuarie, dar uite, Georgia a făcut 19–17 cu Muntenegru. Și vă mai spun ceva: Georgia a pierdut primul meci al competiției cu Turcia.”
Ascultă tot interviul aici:

