Petre Grigoraș ne povestește la Execuții Matinale, cu Gabriel Maricescu și Daniel Nazare, cum e viața la Cetatea Suceava.
“Sincer, poate că undeva nu sunt conștient și te gândești și la lucrul ăsta, dar eu, personal, mă gândesc doar să… să meargă echipa așa cum îmi place mie și să fie rezultate. Să avem un joc care să placă și să ofere ceva — iar asta, știm bine, se întâmplă destul de rar.
Fiți siguri că și eu mi-aș dori, cu oricine aș întâlni care nu m-a învins până acum, să-i înving. Dar asta nu poate fi un scop în sine pentru mine. Important este că îmi place ce fac, că sunt în circuit la un nivel acceptabil și mi-aș dori foarte, foarte mult să reușesc — și eu, și echipa.
Mai ales că aici este un ambient plăcut, în club există o dorință mare de performanță. E o siguranță, pur și simplu. Din punct de vedere financiar, vedeți și voi: sunt echipe de top cu probleme majore, iar eu mă bucur că suntem într-o zonă de stabilitate. Mi-aș dori foarte mult să avem o evoluție apreciată.
Să avem consistență în joc, iar dacă apar și rezultatele, cu atât mai bine
Legat de presiunea rezultatului… normal că există obiective. Fiecare echipă își stabilește un obiectiv în funcție de posibilități. Și noi avem un obiectiv, dar nu unul exagerat. Să fim acolo, în prima jumătate, în primele opt — e un obiectiv realizabil. Nu știu dacă îl vom atinge, dar dacă ni s-ar fi cerut, ca echipă nou-promovată, să promovăm din nou, ar fi fost aproape imposibil.
Cred că obiectivul actual este unul decent și vedem cum se așează lucrurile. Avem o conducere realistă și în jurul nostru sunt foști fotbaliști care înțeleg situația, care înțeleg impactul unei echipe nou-promovate într-o ligă superioară, mai ales că avem jucători care nu au evoluat la un nivel foarte ridicat.
Vom vedea. O luăm pas cu pas. Să avem consistență în joc, iar dacă apar și rezultatele, cu atât mai bine. După parcurs, ne putem gândi și la altceva.”
Ascultă tot interviul aici:

