Românca Irina Begu (34 ani, locul 83 WTA) a trecut cu greu de andorrana Victoria Jimenez Kasintseva (19 ani, locul 134 WTA) în turul doi al turneului WTA 125 de la Parma, scor 6-7(6), 6-1, 7-6(3). Partida a durat 3 ore și 32 de minute, fiind unul dintre cele mai lungmeciuri ale zilei.
Begu a avut un început promițător, condus cu 3-1 și 4-2 în primul set, dar a cedat tiebreak-ul după ce a ratat o minge de set la 6-5. În setul secund, românca a dominat clar (6-1), dar în finalul de set, adversara a revenit puternic. Begu a avut 5-3 în ultimul act, dar Jimenez Kasintseva a egalat, iar meciul s-a decis într-un tiebreak tensionat, câștigat de Begu cu 7-3.
Andorrana a comis 11 duble greșeli, iar Begu a profitat de aceste slăbiciuni pentru a-și asigura victoria. Românca primește 1.740 de euro și 15 puncte WTA, iar în optimi va juca contra austriecei Julia Grabher sau letoancei Darja Semenistaja.
Patricia Țig (30 ani, locul 218 WTA) s-a calificat în tabloul principal după ce a învins-o pe italianca Arianna Zucchini (21 ani, locul 620 WTA) cu 6-2, 7-5, într-un meci de 1 oră și 51 de minute.
Țig primește 1.085 de euro și 7 puncte WTA, iar în primul tur va avea un duel greu cu a șasea favorită, mexicanca Renata Zarazua (27 ani, locul 69 WTA).