Tinerii tricolori încheie campania EURO U17 cu o victorie demonstrativă

În ultimul meci al preliminariilor Campionatului European de Fotbal Under-17, selecționata României a înregistrat o victorie impresionantă, 3-0, în fața Macedoniei de Nord. Partida s-a desfășurat marți pe Stadionul Broadwood din Cumbernauld, Scoția.

Sub conducerea tehnică a antrenorului Nicolae Grigore, echipa noastră a demonstrat caracter și maturitate, reușind să înscrie trei goluri chiar și în condițiile în care a jucat aproape o repriză cu un om în minus. Raul Cojocariu a primit cartonașul roșu în minutul 54, dar acest lucru nu a oprit ofensiva tricoloră.

Albert Radu s-a impus ca eroul incontestabil al meciului, înscriind un dublu (minutul 25 și 90+6) și demonstrând o grijă deosebită în finalizări. Mihai Ninaci a completat scorul înainte de pauză (min. 45), stabilind rezultatul de 2-0 la terminarea primei reprize.

Meciul a fost marcat și de două penalty-uri ratate, cel al lui Ianis Podoleanu care a eșuat din punctul cu lovitură de pedeapsă în minutul 17 și al lui Nenad Damjanovski care a ratat șansa de a reduce diferența pentru Macedonia de Nord (min. 28)

România U17 a încheiat turneul cu un bilanț mixt cu 10-0 împotriva Liechtensteinului (cea mai mare victorie), 0-2 în fața Scoției (gazdele grupei) și cu 3-0 cu Macedonia de Nord

Clasament final

  1. Scoția – 7 puncte (promovare în Liga A)
  2. România – 6 puncte
  3. Macedonia de Nord – 4 puncte
  4. Liechtenstein – 0 puncte

Deși au ratat promovarea în Liga A, tinerii tricolori au lăsat o impresie extrem de pozitivă fiind cea mai bună echipa din grupă la numărul de goluri marcate (13 goluri), cu 11 diferențe de gol și apariția unor talente precum Albert Radu și Mihai Ninaci.

Acest grup are un potențial enorm“, a declarat antrenorul Nicolae Grigore după meci. “Experiența acumulată în această campanie va fi esențială pentru pregătirea noastră pentru calificările la EURO U19.”

Cu o generație promițătoare și un staff tehnic dedicat, viitorul fotbalului românesc la categoriile de tineret pare asigurat. Următorul test important va fi turneul de pregătire programat pentru luna septembrie.

- Advertisement -