Echipa feminină de tenis de masă s-a calificat în sferturile de finală la Tokyo 2020

Echipa feminină de tenis de masă a României s-a calificat în sferturile de finală de la Tokyo 2020 după ce a învins Egiptul, scor 3-0. Echipa alcătuită din Bernadette Szocs, Elisabeta Samara şi Daniela Dodean va întâlni Hong Kong, mâine, 2 august, de la ora 8:30.

Campioanele europene au început bine partida, iar dublul Samara/Dodean a învins prechea Adbelaziz/Helmy cu 3-0.

Bernadette Szocs a revenit cu Dina Meshfref de la 0-2 la seturi pentru a câștiga în decisiv, scor 3-2. Elisabeta Samara a închis partida cu o victorie rapidă.

În sferturile de finală România va întâlni Hong Kong, care a trecut de Brazilia cu scorul de 3-1.

Proba pe echipe se desfăşoară sub forma a 5 meciuri, din care unul de dublu şi 4 de simplu, cu condiţia ca fiecare din cele 3 componente să joace minim o partidă, urmând ca prima echipă care ajunge la 3 victorii să câştige confruntarea. Fiecare meci se joacă în sistemul cel mai bun din 5 seturi.