Spania câștigă EURO 2024! Ibericii și-au adjudecat al patrulea trofeu european din istorie

Spania a câştigat EURO 2024, după ce a învins Anglia în marea finală, scor 2-1, pe Olympiastadion din Berlin.

Spaniolii au mai câştigat trofeul în 1964, 2008 şi 2012.

Spania a dominat meciul având 63% posesie și un raport de 14-8 al ocazilor de gol.

Ibericii au deschis scorul prin Nico Williams, în minutul 47, dintr-o pasă de la Yamal.

Anglia a reușit egalara printr-un șut superb de la distanță al lui Palmer, în minutul 73, însă Oyarzabal a marcay golul victoriei în minutul 86.

Spania devine astfel naționala cu cele mai multe trofee în palmares (4) depășind-o pe Germania (3). De partea cealaltă, trula lui Southgate pierde a doua finală europeană.

[td_block_15 limit="9" custom_title="Articole Similare" f_header_font_size="15" f_header_font_weight="400" f_header_font_transform="uppercase"]