Sorana Cîrstea a început cu dreptul parcursul la US Open

Sorana Cîrstea a început cu dreptul parcursul la US Open, reușind marți o victorie clară în fața argentiniencei Solana Sierra, scor 7-5, 6-0, într-un meci disputat la New York. Românca, aflată pe locul 71 WTA, a încheiat partida în doar o oră și 12 minute, bifând astfel a opta victorie consecutivă, după ce a cucerit trofeul de la Cleveland (WTA 250), venind din calificări.

Primul set a fost echilibrat, dar Cîrstea a făcut diferența cu un break decisiv în ultimul ghem, iar în actul secund a dominat categoric. Cu 4 ași și 3 duble greșeli, Sorana a fost ușor depășită la capitolul lovituri direct câștigătoare (13 față de 16 ale adversarei), însă a comis mai puține erori neforțate (20 față de 22).

Absentă anul trecut de la US Open din cauza unei accidentări, Cîrstea revine în forță și își asigură un premiu de 154.000 de dolari și 70 de puncte WTA. În turul secund, o așteaptă un duel dificil cu Karolina Muchova (13 WTA), jucătoarea cehă care conduce cu 5-1 în întâlnirile directe, inclusiv două victorii la Flushing Meadows — în 2020 și 2023.

Tot marți, Jaqueline Cristian (locul 50 WTA) a impresionat cu o victorie categorică în fața americancei Danielle Collins, 6-0, 6-2. În runda următoare, Cristian va înfrunta pentru prima dată pe Ashlyn Krueger (38 WTA), într-un duel 100% american.

- Advertisement -