Simona Halep s-a calificat în turul 2 la Madrid. Victorie clară la primul meci cu Patrick Mouratoglou antrenor

Simona Halep s-a calificat în turul 2 la turneul Mutua Madrid Open, după ce a învins-o pe Shuai Zhang, într-un meci dominat autoritar, scor 6-2, 6-3, într-o oră și 10 minute de joc.

În turul al doilea, românca va juca împotriva câștigătoarei dintre Paula Badosa, favorită nr. 2 la Madrid și Veronika Kudermetova.

Pentru Halep acesta a fost primul meci după pauza de o lună luată după Indian Wells, când s-a accidentat, și primul meci oficial în care îl are antrenor pe Patrick Mouratoglou.