Simona Halep s-a calificat în semifinale după un meci-maraton

Simona Halep a avut parte de un meci-maraton împotriva jucătoarei din Elveția. Partida începută la ora 04:20 în România sa întins pe două de două ore și 34 minute.

Simona Halep sa calificat în semifinale, după o partidă maraton ce a durat două ore și 30 de minute. Românca a învins-o pe elvețianca Golubic cu scorul de 6-2, 5-7, 6-4.

Halep este astfel favorită să câștige acest turneu înainte de Australian Open, ce debutează pe 17 ianuarie. În schimb, Irina Begu a fost eliminată în sferturile turneului “WTA Melbourne Summer Set 2”, sportiva noastră fiind învinsă în trei seturi.

În semifinale, pe Simona o așteaptă Qinwen Zheng (19 ani), locul 126 WTA, care a trecut în sferturi de Ana Konjuh.