România U19 pierde în ultimul minut cu Slovacia U19 la EURO și ratează calificarea la barajul pentru Mondialele U20

România U19 a pierdut dramatic, în ultimul minut, partida cu Slovacia U19, la Campionatul European, și ratează astfel șansa de a juca barajul pentru calificarea la Campionatul Mondial U20 de anul viitor din Indonezia. Unicul gol al partidei a fost înscris de Adam Griger (90+5).

Tricolorii aveau nevoie de victorie sau egal în ultima partidă pentru a juca barajul pentru Mondialele U20. Naționala condusă de Adrian Văsâi a jucat precaut și a închis bine meciul în cea mai bună parte a acestuia, dar a cedat chiar la ultima fază, când gazdele au înscris în urma unei lovituri libere acordată cu ușurință.

România U19 termină Campionatul European cu 3 înfrângeri, 2-1 cu Franța, 2-1 cu Italia și 1-0 cu Slovacia, o competiție unde au participat doar primele 8 naționale ale Europei la această categorie de vârstă.