România, doar egal cu Israel, scor 1-1. “Tricolorii” ratează o șansă bună să se distanțeze în grupă, iar calculele calificării se complică

România a reușit doar un egal pe teren propriu contra Israeului, scor 1-1, în Grupa I de calificare pentru EURO 2024.

Naționala României a reușit să deschidă scorul prin Alibec, în minutul 27, însă nu a avut un joc convingător, israelienii având o posesie superioară și dominând în cele mai multe momente.

După pauza, Gloukh a restabilit egalitatea (min. 53), iar ambele echipe au trecut pe lângă golul doi: România prin Pușcaș, iar Israel prin același Gloukh.

În fața a apoape 50.000 de fani pe Arena Națională, “tricolorii” antrenați de Edi Iordănescu ratează o șansă bună să se distanțeze în grupă. Cu o victorie azi, România ar fi egalat-o la puncte pe Elveția, care a remizat cu Kosovo, scor 2-2.

România va juca pe 12 septembrie cu Kosovo, tot pe Arena Națională.