România a fost învinsă clar de Austria la debutul la CE de handbal masculin, scor 31-24

România a pierdut meciul de debut la Campionatul European de handbal masculin din Germania în fața Austriei, scor 31-24.

Naționala României a revenit la un European după o pauză de 28 de ani, însă nu a reușit un rezultat pozitiv, în ciuda unui joc strâns în prima parte a partidei.

Ionuț Iancu a făcut o primă repriză foarte bună, cu 9 parade, iar “tricolorii” au intrat la pauză cu un deficit de doar un gol, scor 15-14.

Totuși, cele 2 cartonașe roșii primite de Negru și Cava în primele 24 de minute, alături de multe ratări din situații clare de gol, și-au spus cuvântul asupra scorului final.

Cel mai bun marcator al echipei antrenate de Xavi Pascual a fost Demis Grigoraș, cu 6 goluri. Au mai marcat: Buzle (4), Stanciuc (4), Nistor (3), Cumpănici (2), Ilie (2), Rotaru (1), Dedu (1), Ghiță (1).

România va juca duminică în compania Spaniei, de la ora 19:00, campioana europeană în 2018 și 2020. Ultimul meci din grupă e cu Croația, pe 16 ianuarie, de la ora 19:00.

[td_block_15 limit="9" custom_title="Articole Similare" f_header_font_size="15" f_header_font_weight="400" f_header_font_transform="uppercase"]