Rapid câștigă derby-ul cu Dinamo, scor 2-1, și urcă pe locul 2 în Superligă

Rapid câștigă în derby-ul cu Dinamo de pe Arena Națională, scor 2-1, și urcă pe locul 2 în Superligă, cu 39 de puncte.

Meciul a început în forță, Dinamo având primele ocazii, însă Rapid a reușit să deschidă scorul în minutul 43 prin Papeau. “Câinii” au dat replica imediat și au egalat în prelungirile primei reprize prin Abdallah, care a înscris un gol de generic, cu călcâiul.

Partea a doua a fost controlată în bună măsură de Dinamo, care a și lovit transversala prin Politic. Rapid a cerut 2 penalty-uri, dar centralul Găman a considerat că jocul poate continua, spre nemulțumirea giuleștenilor.

Golul victoriei a fost înscris de Burmaz, cu un șut la colțul lung, din interior careului, în minutul 90.

Rapid urcă astfel pe locul 2, cu 39 de puncte, la 8 puncte în spatele FCSB-ului, care are un meci mai puțin disputat.

[td_block_15 limit="9" custom_title="Articole Similare" f_header_font_size="15" f_header_font_weight="400" f_header_font_transform="uppercase"]