Lotul României pentru meciurile cu Germania și Armenia: Mirel Rădoi a renunțat la 11 jucători față de acțiunea precedentă a naționalei

România se pregătește de două meciuri cruciale pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2022, în luna octombrie, contra Germaniei și Armeniei.

Selecționerul Mirel Rădoi a convocat 26 de jucători, 11 jucători fiind noi în lot față de cei care au jucat contra Islandei, Liechtensteinului și Macedoniei de Nord.

Portari: Marian Aioani (Farul Constanța, 0/0), Horațiu Moldovan (FC Rapid 1923, 0/0), Florin Niță (Sparta Praga/Cehia, 9/0), Andrei Vlad (FCSB, 1/0);

Fundași: Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 19/0), Andrei Burcă (CFR Cluj, 6/0), Vlad Chiricheș (Sassuolo/Italia, 66/0), Cristian Manea (CFR Cluj, 12/2), Ionuț Nedelcearu (Crotone/Italia, 18/2), Andrei Rațiu (Huesca/Spania, 2/0), Adrian Rus (Fehervar/Ungaria, 8/0), Alin Toșca (Gaziantep F.K./Turcia, 26/1);

Mijlocași: Alexandru Albu (FC Rapid 1923, 0/0), Alexandru Cicâldău (Galatasaray/Turcia, 17/2), Andrei Cordea (FCSB, 2/0), Ianis Hagi (Glasgow Rangers/Scoția, 20/1), Răzvan Marin (Cagliari/Italia, 33/2), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K./Turcia, 48/6), Valentin Mihăilă (Parma/Italia, 3/1), Alexandru Mitriță (PAOK/Grecia, 14/2), Olimpiu Moruțan (Galatasaray/Turcia, 0/0), Dragoș Nedelcu (Fortuna Dusseldorf/Germania, 4/0), Nicolae Stanciu (Slavia Praga/Cehia, 50/11);

Atacanți: Andrei Ivan (Universitatea Craiova, 9/1), Claudiu Keșeru (FCSB, 44/13), George Pușcaș (Reading/Anglia, 23/8).

Mirel Rădoi a renunțat la Mario Camora, Virgil Ghiță, Dennis Man (infectat cu COVID-19), Marius Marin, Darius Olaru, Deian Sorescu, Florin Tănase, Dorin Rotariu, Denis Alibec, Denis Drăguș, Jovan Markovic.

În locul acestora au fost convocați Horațiu Moldovan, Nicușor Bancu, Alexandru Albu, Andrei Burcă, Alexandru Maxim, Valentin Mihăilă, Alexandru Mitriță, Olimpiu Moruțan, Andrei Ivan, Claudiu Keșeru, George Pușcaș.

România mai are 4 partide de disputat în grupă, după cum urmează

  • 8 octombrie 2021: Germania – ROMÂNIA, Islanda – Armenia, Liechtenstein – Macedonia de Nord (21:45)
  • 11 octombrie 2021: ROMÂNIA – Armenia, Islanda – Liechtenstein, Macedonia de Nord – Germania (21:45)
  • 11 noiembrie 2021: Armenia – Macedonia de Nord (19:00), ROMÂNIA – Islanda, Germania – Liechtenstein (21:45)
  • 14 noiembrie 2021: Liechtenstein – ROMÂNIA, Armenia – Germania, Macedonia de Nord – Islanda (19:00)

Clasamentul grupei

  1. Germania 15p
  2. Armenia 11p
  3. România 10p
  4. Macedonia de Nord 9p
  5. Islanda 4p
  6. Liechtenstein 1p
- Advertisement -

Articole Similare

- Advertisement -
- Advertisement -