Cristiano Ronaldo scrie istorie! Portughezul a devenit cel mai bun marcator din lume la echipa națională, cu 111 goluri

Cristiano Ronaldo a devenit cel mai bun marcator all-time în clasamentul golurilor pentru echipa națională, cu 111 goluri, depășind astfel recordul iranianului Ali Daei, care avea 109 goluri.

Portughezul a marcat ambele goluri în victoria cu Irlanda din preliminariile Cupei Mondiale din 2022, încheiată scor 2-1. Irlandezii au condus din minutul 45, după ce același Ronaldo ratase un penalty în minutul 15.

Portughezul nu ratase niciuna dintre precedentele șase lovituri de la 11 metri. Ultima oară s-a întâmplat la CM 2018, contra naționalei Iranului.

Atacantul lui Man. United a înscris golul egalizator în minutul 89, iar la ultima fază, în minutul 90+6, a adus victoria Portugaliei.

Iranianul Ali Daei (51 de ani), a jucat în Bundesliga la Hertha Berlin și Bayern Munchen. Pentru naționala țării sale, acesta a marcat 109 goluri în 149 de selecții.