Constantin Din a avut o intervenție telefonică în cadrul emisiunii “Fluier final”, de la Sport Total FM, unde a vorbit despre dorința sa de a obține un nou mandat în funcția de președinte al Federației Române de Handbal.
Virgil Ion Popovici, Cristian Potora, Bogdan Voina și Sorin Dinu sunt ceilalți 4 candidați la alegerile din 24 aprilie. Pe lista inițială s-a aflat și Alexandru Dedu, care între timp și-a retras candidatura.
Constantin Din, actualul președinte al FRH, a dezvăluit ce își reproșează după primul său mandat și ce și-ar dori să se schimbe în următorul, dacă va câștiga:
“Eu mă bucur că sunt atât de mulți candidați pentru postul de președinte. Asta înseamnă că oamenii își doresc în sfârșit să facă ceva pentru handbalul românesc. Au avut posibilitatea să facă asta și până acum, dar se pare că își doresc să ajute handbalul românesc din poziția de președinte.
(N.r. – Despre acuzațiile celorlalți candidați despre lipsa de transparență și comunicare din partea Federației) Au mai fost vreodată în existența Federației Române de Handbal atâtea conferințe de presă câte au fost în acest mandat? A fost o perioadă în care în fiecare lună făceam conferință de presă.
Sunt candidați care fac parte din Consiliul de Administrație al Federației. Cum pot să spună că este lipsă de transparență din partea Federației, când ei sunt organul de conducere al Federației? Acești oameni au fost permanent la conducerea Federației. Au luat decizii și bune, și mai puțin bune.
Am venit la Federația Română de Handbal cu un mare entuziasm, crezând că pot să adun în jurul meu oameni și să punem cu toții umărul, și aici mă refer și la partea media, la jurnaliștii de handbal, și să încercăm să promovăm și să ducem handbalul românesc într-o poziție superioară față de unde am găsit-o.
Asta este ceea ce mi-aș reproșa, că n-am reușit totuși să determin oamenii să lucrăm împreună pentru handbalul românesc. Dacă am reuși să facem lucrul acesta, cu siguranță toate echipele naționale ale României ar fi mult mai sus.
(N.r. – Ce ați schimba dacă ați obține un nou mandat?) În primul rând, mi-aș dori mult mai mult să devenim cu toții mai profesioniști, mai responsabili și să iubim mult mai mult handbalul. Cred că ar trebui să investim mai mult în pregătirea noastră, a tuturor. Aici mă refer inclusiv la partea de conducere și la partea tehnică.
Acesta este și un motiv pentru care am început încă de anul trecut să organizăm niște cursuri de pregătire pentru antrenori. Inclusiv partea de licențiere din vară am încercat s-o facem la un alt nivel, mult mai responsabil față de anii trecuți. Mă voi axa prioritar pe aceste teme de pregătire a antrenorilor și părților de conducere.”, a spus Constantin Din, la Sport Total FM.
Ascultă interviul complet:

