Proaspăta campioană mondială U20 la 400 de metri garduri, Ștefania Uță, a descris, la Trafic Sport, cu Răzvan Toma, tot ce se ascunde în spatele unei asemenea performanțe. Sportiva, alături de antrenoarea ei, Alina Enescu, au demonstrat că atletismul românesc are viitor.
”Au fost emoții, era ireal cumva. Nu mai alergasem cu niciuna dintre fetele de acolo, eu eram obișnuită cu cele din Europa, unde erau cu un an mai mari ca mine. Nu am știut la ce să mă aștept. Mi-am dat seama în ultimii 100 că voi câștiga pentru că nu am văzut pe nimeni în jurul meu, dar nu poți să fii sigur până la final. De-abia la ultimul gard am știut că nu mai are ce să se întâmple.
M-am adaptat mai greu, bine că am plecat înainte și am început să alerg bine cu 2-3 zile înainte de cursă. Nu mă simțeam bine, alergam pe loc. Nu mi s-a întâmplat niciodată asta, venisem bine din Estonia”.
Alina Enescu: „Aveam senzația că se înfige în pistă. Nu alerga nimic”
Antrenoarea sportivei a dat detalii despre întregul proces din spatele acestui titlu mondial.
”Acest campionat mondial U20 are un număr de participanți comparabil cu unul de seniori, au fost undeva la 180 de țări. Ștefania va trece și la U23, va concura și în competițiile de seniori, sperăm să o facă cu succes. Noi aveam în cap să mergem să câștigăm, deși concurența era acerbă și Ștefania a mers acolo cu al 4-lea timp mondial.
Am cea mai frumoasă meserie din lume, până vin concursurile, ar trebui să cer spor de stres. Noi ne-am dus mai devreme cu 12 zile și, până cu 9 zile înainte, se lipea de pistă. Nu alerga nimic, eram disperată. Venisem într-o formă extraordinară din Estonia, am ajuns acolo și aveam senzația că se înfige în pistă. Nu puteam nici să o mint cât aleargă. Prima cursă era joia și duminica de dinainte a început să miște. Luni a fost extraordinar, marți pauză, miercuri încălzire, apoi a alergat joi în serii. I-am zis să alerge tare până la gardul 5 și apoi să gestioneze cursa, să nu se omoare. La semifinală i-am mai adăugat 2 garduri, a fost tactica bună. În finală i-am zis: „Du-te, maică, să le mănânci”.
Nici nu s-a simțit foarte bine cu o zi înainte de finală, n-am luat în seamă. Când a venit în țară și s-a simțit rău, am dus-o la spital și am aflat că avea COVID, ea mereu se lipește de ceva”.

