Anglia a devenit prima echipă europeană calificată la Cupa Mondială de fotbal din 2026

Anglia a devenit prima echipă europeană calificată la Cupa Mondială de fotbal din 2026, după o victorie categorică în deplasare, 5-0 cu Letonia, marți seară, în Grupa K a preliminariilor. Sub comanda lui Thomas Tuchel, selecționata Albionului are un parcurs perfect: șase victorii din șase meciuri și un golaveraj impresionant, 18-0. La Riga au marcat Anthony Gordon, Harry Kane (două goluri), Eberechi Eze și Maksims Tonisevs, care și-a trimis mingea în propria poartă.

Portugalia a fost la un pas de calificare, dar a fost egalată dramatic de Ungaria, 2-2, chiar la Lisabona. Cristiano Ronaldo a înscris ambele goluri ale gazdelor (min. 22 și 45+3), devenind cel mai prolific marcator din istoria preliminariilor Cupei Mondiale, cu 41 de reușite. Pentru maghiari au punctat Attila Szalai (9) și Dominik Szoboszlai (90+1).

Campioana europeană en titre, Spania, continuă fără greșeală: 4-0 cu Bulgaria, patru victorii din tot atâtea meciuri și un golaveraj de 15-0. „La Roja” a marcat prin Mikel Merino (dublă), Mikel Oyarzabal și Atanas Cernev (autogol), ajungând la 29 de partide oficiale consecutive fără înfrângere.

Italia rămâne în cursa pentru calificare, după 3-0 cu Israelul. Mateo Retegui a semnat o dublă, iar Gianluca Mancini a completat tabela. Nikita Stoinov, fundașul lui Dinamo București, a fost rezervă la oaspeți.

Turcia s-a impus clar în fața Georgiei, scor 4-1. Kenan Yildiz, Merih Demiral (două goluri) și Yunus Akgun au marcat pentru turci, în timp ce Ghiorghi Kociorașvili a înscris pentru georgieni. Mijlocașul Anzor Mekvabișvili, legitimat la Universitatea Craiova, a fost integralist.

Serbia a trecut de Andorra cu 3-1, grație unui autogol al lui Christian Garcia și reușitelor semnate de Dusan Vlahovic și Aleksandar Mitrovic. Gazdele au redus din diferență prin Guillaume Silvain Lopez.

Irlanda a obținut un succes la limită, 1-0 cu Armenia, prin golul lui Evan Ferguson. Armenii au evoluat aproape o repriză în inferioritate numerică.

Moldova a obținut primul punct sub comanda noului selecționer Lilian Popescu, remizând 1-1 în deplasare cu Estonia. Mattias Kait, fost jucător al Rapidului, a deschis scorul pentru baltici, iar moldovenii au egalat prin Ștefan Bodișteanu, după o pasă decisivă de la Virgiliu Postolachi. Ambii evoluează în Superliga României, la FC Botoșani și Universitatea Cluj. Postolachi a fost integralist, Bodișteanu a intrat la pauză, Vadim Rață (FC Argeș) a jucat 62 de minute, iar Alexandru Boiciuc (Concordia Chiajna) și Daniel Dumbravanu (FC Voluntari) au fost rezerve. La estonieni, Kait a evoluat 86 de minute, iar Joonas Tamm (Sepsi OSK) a rămas pe bancă.

- Advertisement -