Ziua de 28 octombrie în fotbal

Articol scris de Lect. Univ. Dr. de istorie Florian Olteanu

Începem rubrica de astăzi, cu o veste tristă. Acum 2 zile, pe 26 octombrie 2025, a decedat la Valencia,  marele portar José Manuel Ochotorena Santacruz, pe fondul unei boli necruțătoare.

Se născuse pe 16 ianuarie 1961, la Hernani în Spania. Pentru Naționala Spaniei, a evoluat o singură dată în 1989. Ca portar de club a avut 243 selecții. A debutat în fotbalul mare, la Castilla, unde a apărat buturile de 76 ori. La Real Madrid, le-a apărat de 29 ori. Cel mai mult, a evoluat la Valencia, de 105 ori în perioada 1988-1992.

Aici, fanii români își amintesc, probabil, de meciurile dintre Valencia și Victoria București din septembrie 1989. În dubla manșă din turul I contând pentru Cupa UEFA, sezonul 1989-1990,  legendarul portar a primit gol de la două legende românești. Este vorba de Marcel Coraș și Ovidiu Hanganu. În meciul tur, Coraș a marcat pe 13 septembrie 1989 (când Valencia avea 2-0), când spaniolii au câștigat cu 3-1. Hanganu a egalat în retur pe 27 septembrie 1989, la Bucuești, la scorul de 1-0 pentru Valencia. Valencia a mers mai departe, fiind eliminată de FC Porto în turul II. FC Porto elimimase în turul 1 tot o echipă românească, Flacăra Moreni.

A mai totalizat încă 33 selecții la echipe precum  Tenerife (12 selecții), Logrones (20 selecții) și o selecție la Racing Santander. Ca antrenor de portari, a pregătit portarii de la Naționala Spaniei, de la Valencia. Când Rafa Benitez a devenit antrenor la Liverpool, l-a luat pe Ochotorena la Liverpool. De la Naționala Spaniei, unde a făcut istorie în antrenarea portarilor, Ochotorena  s-a retras din antrenoratul pentru portari, în februarie 2021.

Pe 28 octombrie, avem mai multe aniversări ale unor fotbaliști cunoscuți, din România și Cehia.

La 28 octombrie  1979, la Caransebeș, s-a născut mijlocașul Dan Alexa. A jucat între 1998 și 2017, la echipe precum UMT Timișoara,  Rocar, Poli Timișoara,  FCU Craiova, Dinamo, Rapid. În străinătate, a jucat la Beijing Guoan și Anorthosis.

La Națională, între  2004 și 2011, a avut 6 selecții marcând 2 goluri.  A debutat în antrenorat în 2014. A antrenat-o pe ACS Poli, apoi au urmat alte echipe: Rapid, ASA Târgu Mureș,  Chiajna, Dunărea Călărași,  Astra Giurgiu, Poli Timișoara, Reșița, Brașov,  Botoșani, CS Tunari.

Atacantul ceh Milan Baros s-a născut pe 28 octombrie 1981 la Valašské Meziříčí, în Cehsolovacia. A evoluat la Ostrava,  Liverpool, Aston Villa, Lyon, Portsmouth,  Galatasaray, Antalyaspor, Mlada, Liberec. 68 selecții și 19 goluri a avut la Liverpool, 93 selecții și 48 goluri a avut la  Galatsaray. De-a lungul carierei, în trei rânduri a evoluat la Ostrava unde a totalizat 146 selecții, marcând în total 41 goluri.

La Naționala Cehiei, a jucat în perioada 2000-2012. A bifat 93 selecții, marcând 41 goluri.

Fiul marelui jucător și antrenor Victor Pițurcă, Alex Pițurcă împlinește astăzi  42 ani. S-a născut  la București, pe 28 octombrie 1983. A jucat pe postul de atacant. Cele mai multe selecții a avut la Pandurii Târgu Jiu, 51, marcând de 8 ori. La FCU Craiova, a avut 34 selecții, marcând de 7 ori. La ȚSKA Sofia, a jucat de patru ori, având trei goluri marcate. O prezență și o evoluție bună a avut și la  FC Caracal, unde a jucat de 27 ori, marcând 9 goluri. A mai trecut în carieră pe la Regensburg, Steaua, Khazar Lankaran. A jucat doar o dată la Regensburg, fără să marcheze.

- Advertisement -