Franța a devenit campioană mondială la handbal feminin, după ce a învins Norvegia în finală!

Franța este noua campioană mondială la handbal feminin. Naționala din Hexagon a învins Norvegia în marea finală, cu scorul de 31-28.

Franța și-a trecut în palmares cel de-al 3-lea trofeu suprem, după cele obținute în 2003 și 2017.

În prima repriză a meciului de la Herning, Norvegia a condus la două goluri (7-5, 8-6, 9-7), însă Franţa a revenit şi a intrat la pauză cu un avans de trei goluri, 20-17.

În partea secundă, nordicele s-au apropiat la un singur gol (26-25), dar ”Les Bleues” au gestionat bine finalul de meci și s-au impus cu 31-28.

Pentru Franţa au marcat Léna Grandveau 5 goluri, Tamara Horacek 5, Chloé Valentini 4, Orlane Kanor (CS Rapid Bucureşti) 4, Sarah Bouktit 3, Estelle Nze Minko 3, Laura Flippes (CSM Bucureşti) 2, Alicia Toublanc 2, Pauletta Foppa 1, Lucie Granier 1, Méline Nocandy 1.

Golurile echipei nordice au fost înscrise de Nora Mork 8, Stine Bredal Oftedal 6, Henny Ella Reistad 5, Camilla Herrem 4, Camilla Herrem 2, Ingvild Kristiansen Bakkerud 2, Maren Nyland Aardahl 1.

Medalia de bronz a fost câștigată de Danemarca, care a învins Suedia în finala mică, scor 28-27 (10-12).