Simona Halep a pierdut în fața franțuzoaicei Alize Cornet: 4-6, 6-3, 4-6

Simona Halep a avut un început de meci cu multe ezitări în fața lui Alize Cornet.

Franțuzoaica a profitat de erorile lui Halep și a câștigat primul set cu 6-4. Tot Cornet a avut primplanul și la începutul setului secund, când a condus cu 3-1. Însă Simona a revenit din corzi și a câștigat cinci game-uri la rând, adjudecându-și setul secund cu 6-3.

În setul decisiv cele două sportive au mers cap la cap până la 3 la 3.

Când părea că are totul sub control, Halep și-a pierdut propriul serviciu. Cornet apoi a avut chiar două mingi de meci la 5-3, Simona a salvat cele două puncte, dar a cedat meciul pe serviciul adversarei.

În cele din urmă, Halep a pierdut 4-6, 6-3, 4-6, după două ore și 35 de minute extenuante, jucate pe caniculă australiană.

După acest turneu în care a arătat un tenis bun, dar care s-a terminat prematur, Simona Halep a adunat peste 200 de mii de euro, dar coboară în clasamentul WTA pe locul 20, deoarece a pierdut punctele obținute în semifinala de la Antipozi în 2020.