România pierde clar și al doilea meci de la Europeanul de handbal, scor 36-24, cu Spania

România a pierdut și al doilea meci de la Campionatul European de handbal masculin din Germania, contra Spaniei, scor 36-24.

“Tricolorii” au început curajos și au condus cu 5-3 în primele minute, însă ibericii, care au sunt campioni europeni în 2018 și 2020, au înscris pe bandă rulantă și s-au desprins la pauză, scor 17-12.

În partea secundă, jucătorii antrenați de Xavi Pascual nu au ținut pasul cu ritmul impus de spanioli și au cedat tot mai mult teren, ca în final România să sufere cea mai drastică înfrângere din istoria participărilor la campionatele europene. România e la a treia participare, iar precedenta cea mai rea înfrângere a fost contra Belarusului, 33-24, în 1994.

Pentru România au încris Nistor (4 goluri), Dedu (4), Ghiță (3), Buzle (3), Ilie (2), Nagy (2), Grigoraș (2), Drăgan (2), Stanciuc (1), Cumpănici (1).

Pentru România urmează ultimul meci din grupe, contra Croației, pe 16 ianuarie, de la ora 19:00.