Polonezul Jakub Kaczmarek a câştigat a 54-a ediţie a competiției

Polonezul Jakub Kaczmarek (Mazowsze Serce Polski) a câştigat, duminică, cea de-a 54-a ediţie a Turului Ciclist al României, el fiind cronometrat la finalul celor cinci etape cu timpul de 18 ore, 21 de minute şi 19 secunde.
În clasamentul general, poziţia a doua a revenit rutierului român Serghei Ţvetcov (Wildlife Generation Pro Cycling), care a încheiat competiţia la distanţă de doar 4 secunde. Pe ultima treaptă a podiumului a urcat polonezul Szymon Rekita (Voster Ats Team), la 5 secunde, urmat apoi de Eduardo Sepulveda din Argentina (Androni Giocattoli – Sidermec), Giraldo Daniel Munoz din Columbia (Androni Giocattoli – Sidermec), Justin Wolf din Germania (Bike Aid), Davide Rebellin din Italia (Work Service Marchiol Dinatek), Emil Dima din România (Giotti Victoria Savini Due) etc.
Polonezul Patryk Stosz (Voster Ats Team) s-a impus cu 2 h 15 min 22 sec în etapa a cincea a Turul României, desfăşurată, duminică, în Capitală pe traseul Rondul Kiseleff – Şoseaua Regele Mihai I (Kiseleff) – Piaţa Arcul de Triumf – Şoseaua Regele Mihai I (Kiseleff) – Piaţa Presei Libere – Şoseaua Regele Mihai I (Kiseleff) – Piaţa Arcul de Triumf – Şoseaua Regele Mihai I (Kiseleff) – Muzeul Naţional de Geologie şi retur. Circuitul de 5,8 kilometri a fost parcurs de 20 de ori de ciclişti. Locurile următoare în etapa de duminică au fost ocupate de Dusan Rajovic din Serbia (Echipa naţională a Serbiei) şi Eduard-Michael Grosu din România (Echipa naţională a României).
În clasamentul pe echipe, Androni Giocattoli – Sidermec a ocupat prima poziţie, urmată de Voster Ats Team şi de Bike Aid, în timp ce Echipa naţională a României a încheiat pe locul 13.
Clasamentul celor mai buni rutieri români îl are pe primul loc pe Serghei Ţvetcov (Wildlife Generation Pro Cycling), urmat de Emil Dima (Giotti Victoria Savini Due) şi Ioan Dobrin (Echipa naţională a României)
La ediţia cu numărul 54-a Turului României au participat 16 echipe din zece ţări. Competiţia a început în 30 august, la Timişoara şi s-a în 5 septembrie, la Bucureşti. Traseul de peste 800 de km a traversat oraşe precum Lugoj, Deva, Orăştie, Sebeş, Sibiu, Făgăraş, Râşnov, Braşov şi Ploieşti.