Emil Săndoi este încrezător după debutul victorios pe banca lui Poli Iași: “Suntem ok din toate punctele de vedere”

Emil Săndoi a debutat cu o victorie pe banca lui Poli Iași, obținută în fața Universității Craiova, scor 2-0.

În direct la emisiunea “Fluier final”, Săndoi a comentat meciul din Copou în care gazonul a cedat la un moment dat din cauza ploii torențiale.

Antrenorul moldovenilor s-a declarat mulțumit de jucătorii săi și are încrede că aceștia au valoarea necesară pentru a evita emoțiile retrogradării:

„Cred că am făcut o partidă bună și sunt mulțumit. Am avut o perioadă scurtă din joc în care am suferit, în repriza a doua. În rest, am gestionat bine jocul. În prima repriză, Craiova nu cred că a ajuns la poarta noastră periculos, n-a avut nicio ocazie.

Iar noi am mai avut ocazii clare de a marca în prima repriză, cât timp a fost terenul bun. Am avut câteva atacuri rapide în care scăpam 3 contra 2. Până la urmă, e o victorie meritată. E adevărat, poate a fost un moment-cheie al jocului atunci când Mitriță a ratat de la 11 metri.

Suntem ok din toate punctele de vedere. Referitor la jucători, i-am găsit cu moralul puțin scăzut. Dar nu îmi place să vorbesc despre ce s-a întâmplat înainte. I se poate întâmpla oricui. Era important acest prim joc după o schimbare de antrenor. Și ne-a ieșit. Am crezut în victoria asta, băieții au dovedit asta pe teren.

E un campionat lung, e important să ai continuitate. Avem un program foarte greu în continuare. Asta e important să conștientizeze jucătorii, că e un rezultat bun contra Craiovei și trebuie confirmat prin ceea ce urmează. Diferențele de puncte sunt mici în clasament. Sunt încrezător, cred în ei. În acest timp scurt, au interpretat bine ce stabilisem de comun acord.”, a spus Emil Săndoi, la Sport Total FM.