Două sferturi ale Mondialelor masculine decise după prelungiri!

Danemarca, multiplă campioană olimpică, mondială și europeană, și Franța, cvintuplă medaliată cu aur mondial, s-au calificat în semifinalele campionatelor lumii din Egipt după prelungiri. În schimb, Spania și Suedia au ajuns în penultima fază ceva mai ușor.

Danemarca a învins naționala țării gazdă cu 39-38 (16-13, 28-28, 6-6, 4-3) cu Mikel Hansen pe post de înger, golgeter, având nouă reușite, dar și demon, pentru eliminarea din ultimul minut al timpului regulamentar. Franța a întâmpinat o ripostă peste așteptări din partea Ungariei, pe care a întrecut-o cu 35-42, după ce la pauză maghiarii conduceau cu 14-12, iar după 60 de minute a fost 30-30.

Cea mai ușoară victorie a obținut-o Suedia, 35-23 (14-10) cu Qatar, deși a venit fără mulți jucători, care au refuzat deplasarea din cauza pandemiei. În fine, Spania s-a impus în disputa cu Norvegia, scor 31-26 (21-15).

Semifinalele se vor desfășura sâmbătă cu meciurile Danemarca-Spania și Franța-Suedia.

[td_block_15 limit="9" custom_title="Articole Similare" f_header_font_size="15" f_header_font_weight="400" f_header_font_transform="uppercase"]