AUDIO | Ionel Dănciulescu, înainte de România – Austria: “Mulți dintre jucătorii noștri vin după o perioadă bună la echipele de club”

Ionel Dănciulescu a fost invitat telefonic la emisiunea “Fluier final”, de la Sport Total FM, unde a vorbit despre forma actuală a echipei naționale și meciurile cu Moldova și Austria.

Tricolorii conduși de Mircea Lucescu au învins Moldova cu 2-1 într-un meci amical, iar acum se pregătesc pentru duelul decisiv cu Austria din preliminariile Campionatului Mondial.

Dănciulescu a analizat jocul României din partida cu Moldova și a tras concluziile, precizând că a fost un test util pentru selecționer în vederea reîmprospătării lotului:

“Jocul nu a strălucit în meciul cu Moldova, nu sunt foarte multe lucruri pozitive ca joc de extras din această partidă, dar eu cred că totuși a fost un test util. Ai văzut niște debutanți, niște jucători pe care tu ca antrenor trebuie să-i vezi cum reacționează la nivel de grup, la nivel de implicare în antrenamente, la nivel de implicare într-un meci al echipei naționale, unde presiunea și starea emoțională sunt diferite față de meciurile de la echipa de club. Și astfel poți să-ți faci o idee despre jucătorii care ar putea să facă parte din lotul naționalei pe viitor.

Am văzut niște jucători destul de interesanți. Nu poți să spui că Ciubotaru n-a plăcut și nu poate să fie un jucător de perspectivă. Eissat, chiar dacă a avut mici inexactități, este un jucător cu reale calități. Este un jucător de forță, puternic. Eu zic că a fost un test util pentru antrenor și pentru jucătorii noi de la echipa națională.

Va fi altă mâncare de pește la meciul cu Austria. Va fi diferit total, dar până la urmă e un meci de fotbal. Trebuie să-l joci și, de ce nu, să-l câștigi. Am câștigat noi și cu Elveția. I-am bătut așa cum era situația. Într-adevăr, avem câteva absențe importante, dar mulți dintre jucătorii din lot vin după o perioadă bună la echipele de club, ceea ce nu s-a întâmplat în campaniile precedente, când mulți jucători erau accidentați, ieșiți din formă sau nu jucau la club. Contează că au marcat și că au avut evoluții bune la echipa de club. Automat vor juca bine și la echipa națională.”, a spus Ionel Dănciulescu, la Sport Total FM.

Ionel Dănciulescu, despre relația dintre CS Dinamo și FC Dinamo: “Suntem apropiați”

Ionel Dănciulescu ocupă în prezent funcția de manager al academiei CS Dinamo. Fostul mare atacant a explicat că, la ora actuală, nu există tensiuni între clubul din Liga a 2-a și Dinamo din Superliga:

“Noi suntem apropiați, întotdeauna a existat colaborare și ajutor reciproc. Nu există niciun fel de problemă, din punctul meu de vedere. Au fost discuții legate de această asociere la nivel de academie și mi-aș fi dorit să se facă. Cu tot respectul pentru ei, noi stăm mult mai bine ca ei din toate punctele de vedere la nivel organizatoric la nivel de academie.

În momentul de față, suntem două entități separate și la juniori. Doar că ei nu mai sunt la Elite, în primele 24 de echipe, ceea ce noi am reușit. Noi avem mult mai mulți copii cu calitate decât ei. Asta nu o spun ca supărare pe cineva, asta este realitatea actuală.”, a mai adăugat Dănciulescu.

Ascultă aici interviul integral:

- Advertisement -