Ceremonia de aprindere a flăcării olimpice pentru Jocurile Olimpice de iarnă din 2026 nu va mai avea loc pe stadionul antic din Olympia

Ceremonia de aprindere a flăcării olimpice pentru Jocurile Olimpice de iarnă din 2026 nu va mai avea loc pe stadionul antic din Olympia, așa cum prevede tradiția, ci într-o sală, din cauza vremii nefavorabile. Comitetul Olimpic Elen a anunțat că ploile abundente și vânturile puternice din ultimele zile, cu prognoze similare pentru perioada următoare, au forțat mutarea evenimentului de miercuri într-un muzeu din apropiere.  

În mod obișnuit, flacăra este aprinsă cu ajutorul razelor soarelui concentrate printr-o oglindă parabolică, actrițele care interpretează rolul preoteselor invocând sprijinul zeului Apollo. În situații ca aceasta, organizatorii recurg la o flacără de rezervă, aprinsă în timpul repetițiilor.

Decizia este dezamăgitoare pentru fani, întrucât mii de oameni se adună de regulă în tribune pentru a asista la momentul simbolic. Relocarea va reduce semnificativ numărul invitaților.

După aprindere, torța olimpică va parcurge timp de o săptămână Grecia, urmând să fie predată organizatorilor Jocurilor de la Milano și Cortina d’Ampezzo. În Italia, flacăra va străbate toate cele 20 de regiuni, 110 provincii și 300 de municipalități, înainte de ceremonia de deschidere programată pe 6 februarie 2026, la Milano.

- Advertisement -