Chelsea calificată în finala Cupei Mondiale a Cluburilor

Chelsea a învins Fluminense cu 2-0 în semifinala Cupei Mondiale a Cluburilor disputată pe MetLife Stadium din New York, calificându-se astfel în finala competiției. Brazilianul Joao Pedro, achiziționat recent de la Brighton pentru 60 de milioane de lire, a fost erul meciului cu un dublu (minutele 18 și 56), într-un duel marcat de emoții puternice.

Jucătorul de 23 de ani, crescut chiar la Fluminense, și-a reprimat bucuria la golurile marcate împotriva fostei sale echipe, într-un gest de respect. Sub caniculă de 35 de grade, londonezii au dominat inițial confruntarea, în fața unei defensive prudente a brazilienilor. Fluminense a avut șansa egalării prin Hercules, dar Cucurella a salvat pe linia porții (minutul 26).

Controversă majoră a apărut când arbitrul francez Francois Letexier a acordat inițial penalty pentru Fluminense pentru un fault al lui Chalobah, dar decizia a fost anulată ulterior de VAR (minutul 36). Aceasta este a doua finală obținută de Chelsea sub conducerea lui Enzo Maresca, după triumful în Conference League din mai (4-1 cu Betis Sevilla).

În finala de duminică, Chelsea va întâlni câștigătoarea confruntării dintre PSG și Real Madrid, ultimii câștigători ai Ligii Campionilor. Meciul semifinalei dintre cele două puteri europene va avea loc miercuri pe același stadion.

Acesta a fost cel de-al 63-lea meci oficial al lui Chelsea în acest sezon îndelungat, care a început în august 2024, demonstrând densitatea programului echipei londoneze.

- Advertisement -