România U21 s-a calificat la EURO 2025! A 4-a participare consecutivă pentru tinerii tricolori

Naționala U21 a României a obținut calificarea la EURO 2025! Va fi a 4-a participare consecutivă a reprezentativei de tineret la Campionatul European, după edițiile din 2019, 2021 și 2023.

Naționala condusă de Daniel Pancu a învins Elveția U21 cu scorul de 3-1, în fața a 9.000 de spectatori veniți pe Stadionul Giulești.

Ianis Stoica a reușit o dublă superbă în prima repriză, după două acțiuni colective de toată frumusețea desenate de naționala noastră.

Elvețienii au redus din diferență după pauză, prin Hajdari. Trei minute mai târziu, România a lovit din nou, prin Umit Akdag, după un corner.

Tricolorii U21 au încheiat pe primul loc grupa preliminară, cu 22 de puncte, asigurându-și biletele pentru turneul final de vara viitoare, din Slovacia.