Regele zgurii confirmă a 13-a oară la Roland Garros

Ibericul Rafael Nadal a câștigat pentru a 13-a oară Grand Slamul de la Roland Garros, întrecându-l în finală pe sârbul Novak Djokovic. O victorie fără dubii a numărului 2 mondial, împotriva liderului ATP, care ajunge la 20 de succese în turneele de Grand Slam, egalându-l pe elvețianul Roger Federer.

Scorul de 6-0, 6-2, 7-5 înregistrat după două ore și 41 de minute de joc nu necesită multe comentarii. Nadal și-a dominat adversarul, care n-a reușit decât un singur break în setul al treilea. A fost succesul cu numărul 27 din întâlnirile directe pentru spaniol și al 100-lea la Paris, Djokovic rămânând cu 29. Nadal încheie competiția fără set pierdut.

Ceilalți câștigători:

Feminin. Iga Swiatek, Polonia (6-4, 6-1 cu Sofia Kenin, SUA)
Dublu masculin. Kevin Krawietz/Andrea Mies, Germania (6-3, 7-5 cu Mate Pavic, Croația/Bruno Soares, Brazilia)
Dublu feminin. Timea Babos, Ungaria/Kristina Mladenovic, Franța (6-4, 7-5 cu Alexa Guarachi, Chile/Desirae Krawiczyk, SUA)
Dublu mixt. Latisha Chan, China/Ivan Dodig, Croația (6-1, 7-6/5 cu Gabriela Dabrowski, Canada/Mate Pavic, Croația).

[td_block_15 limit="9" custom_title="Articole Similare" f_header_font_size="15" f_header_font_weight="400" f_header_font_transform="uppercase"]