Debut cu dreptul al naționalei României în Liga Națiunilor

România a debutat bine în noua ediție a Ligii Națiunilor, în ciuda rezultatului de egalitate înregistrat în prima etapă, pe teren propriu, în compania selecționatei Irlandei de Nord.

Partida de pe Arena Națională din București a început bine pentru tricolori, care au preluat conducerea în minutul 25 prin golul marcat de George Pușcaș și au avut avantaj numeric în urma cartonașului roșu încasat de Magennis în min. 39.

Din păcate, echipa României a ratat foarte mult, iar ocaziile s-au răzbunat, nord-irlandezii reușind nesperata egalare prin Gavin Whyte, în minutul 86. Rezultat final: 1-1.

În ciuda acestei remize, „noua națională” antrenată de Mirel Rădoi și-a luat revanșa în cea de-a doua etapă, susținută în deplasare în compania Austriei.

Din nou România a început bine meciul, marcând foarte rapid în minutul 3 prin șutul lui Denis Alibec. Austriecii au echilibrat raportul de forțe, reușind o egalare previzibilă în minutul 17, prin execuția lui Baumgartner.

Repriza a doua a aparținut însă României, care și-a majorat avantajul prin reușitele lui Dragoș Grigore (min. 51) și Maxim (min. 69), suficiente pentru a face inutil golul târziu al lui Onisiwo din minutul 80.

Astfel, România s-a impus cu 3-2 în deplasarea din Austria și, după doua etape scurse din Liga Națiunilor, se află în fruntea grupei B cu 4 puncte.